Serce człowieka bije w regularnym rytmie, ale jest bardzo wrażliwe na ruch, który wykonujemy, a nawet przyspieszony oddech. Tempo w jakim jest pompowana krew do serca zależy od naszej aktualne aktywności, a nawet od czynników psychicznych, takich jak szczęście, czy stres.
Sprzęt, który mierzy puls nazywany jest pulsometrem, pulsometrem lub tętnomierzem. Na rynku są dostępne pulsometry zakładane na klatkę piersiową, które mierzą stale tętno i przesyłają dane na odpowiednie urządzenie. Niestety, często nie są one wygodne i należy mieć przy sobie cały czas dwa sprzęty, a nie zawsze jest to możliwe podczas treningu. Z tego powodu wygodniejszy jest smartwatch, który założony na ręce nie sprawia problemu, a jedno urządzenie wykonuje pomiar poprzez czujnik tętna w smartwatchu i zapisuje jego wyniki. Można łatwo sprawdzać pomiary podczas aktywności na tarczy zegarka.
Co więcej, smartwatch podczas treningu monitoruje również nasycenie krwi tlenem, liczbę kroków, dystans, mierzy EKG, ma tryby sportowe na konkretne aktywności i analizuje liczbę spalonych kalorii. Chyba już nikogo nie musimy przekonywać, że smartwatch to najlepsze rozwiązanie, gdy chcesz kompleksowo analizować swoją aktywność w trakcie dnia oraz w podczas treningów.
Jak działa pulsometr?
Pomiar w pulsometrze, który jest w smartwatchu jest możliwy dzięki diodom LED zamontowanym na dolnej części koperty. Jest to optyczny pomiar tętna. Dioda ta mierzy jaka ilość światła jest odbijana od naczyń krwionośnych i rozporoszonych przez przepływającą krew. Wynik jako otrzyma to liczba uderzeń serca.
Jak prawidłowo wykonać pomiar pulsu w smartwatchu?
Podczas pomiaru tętna zegarkiem smartwatch należy pamiętać o kilku ważnych elementach, by wyniki były poprawne.
Bardzo ważne jest odpowiednie noszenie smartwatcha. Koperta smartwatcha powinna dokładnie przylegać do nadgarstka, by diody LED mogły poprawnie wykonać pomiar. Na co dzień smartwatch powinno nosić się w odległości jednego palca od kości nadgarstkowej, a podczas wykonywania aktywności fizycznej i treningów w odległości dwóch palców do kości nadgarstkowej. Jeśli w trakcie dnia widzisz wiązkę światła czujnika, oznacza to, że nie przylega on prawidłowo. Najprawdopodobniej jest zbyt luźno założony lub koperta nie przylega równomiernie do ręki.
Warto jednak pamiętać, że zbyt ciasne zapięcie paska również nie będzie korzystne, ponieważ może ograniczać przepływ krwi i zaburzać wynik.
Warto również regularnie sprawdzać, czy koperta od wewnętrznej strony jest czysta. Podczas treningu, gdy się pocimy, jesteśmy narażeni na kurz, piasek i inne czynniki, czujniki mogą być zabrudzone, a to uniemożliwi wykonywanie pomiarów.
Chwilowy błąd pomiarów może wynikać z dużej intensywności ruchów ręki oraz drgań, na które będzie narażona. Może się to wydarzyć podczas gry w tenisa, jazdy na rowerze po nierównej drodze. Taka sytuacja również może mieć miejsce podczas treningu w niskich temperaturach, gdy w kończynach jest mniejszy przepływ krwi w celu utrzymania odpowiedniej temperatury ciała. Co należy wtedy zrobić? Jeśli mamy taką możliwość warto się na chwilę zatrzymać, czy czujniki na nowo złapały kontakt lub poprawić umiejscowienie smartwatcha.
Należy pamiętać, że smartwatch nie jest urządzeniem medycznym, a wyniki, które prezentuje mogą nieznacznie odbiegać od normy. Jeśli wyniki, które przedstawi Ci smartwatch zaniepokoją Cię, należy to skonsultować z lekarzem prowadzącym. Smartwatch ma ułatwiać regularną kontrole stanu zdrowia i sugerować nam, gdy wyniki będą przekraczać normy. Dzięki temu będziemy mogli szybciej zareagować by wprowadzić zmiany, które mogą wpłynąć na poprawę naszego zdrowia.
Dlaczego odpowiednia wartość tętna podczas treningu jest ważna?
Podczas aktywności fizycznej, takiej jak przykładowo bieganie zwiększa się nasze tętno. Zależy ono od rodzaju aktywności, jak wykonujemy. Odpowiednia jego wartość może wspomóc poprawę wydolności oraz efektywną pracę mięśni. Z tego powodu sportowcy oraz osoby aktywne, które dążą do swoich celów treningowych monitorują swój puls podczas treningu za pomocą smartwatcha z pulsometrem.
Jeśli ktoś wykonuje trening biegowy i wie na jakim tętnie jest w stanie przebiec konkretną odległość może w ten sposób dostosowywać swoje tempo biegu. Znając długość trasy może kontrolować tętno, a co za tym idzie prędkość i dzięki temu ma pewność, że będzie w stanie pokonać dany dystans i wystarczy mu na niego sił. Jeśli na wyznaczonej trasie jest w stanie lekko pokonać ten dystans, bez większego zmęczenia, to znak, że jego wydolność się poprawiła i może zwiększyć tempo.
Kontrolowanie tętna może również być pomocne podczas odchudzania się, czyli redukcji wagi. Utrzymywanie odpowiedniej wartości pulsu podczas treningu sprzyja spalaniu tkanki tłuszczowej.
Dodatkowo pulsometr podczas pomiaru tętna i jego szybkiej analizie może zasygnalizować nam zbyt intensywny trening, który może prowadzić do przetrenowania, a co za tym idzie od ryzyka kontuzji.
Jaki smartwatch z pulsometrem wybrać?
Aktualnie pomiar tętna w smartwatchu jest bardzo popularnym pomiarem. W modelach marki Watchmark jest on dostępny w każdym modelu jaki oferuje!
Na co więc warto zwrócić uwagę podczas wyboru? Jeśli potrzebujesz na co dzień monitorować tętno skup się na funkcjach, które są Ci potrzebne w smartwatchu w ciągu pracy, jakie powiadomienia i przypomnienia chcesz otrzymywać oraz czy będzie Ci potrzebny do wykonywania połączeń. Dla bardziej wymagających polecamy serie Outdoor. Są to modele sportowe, które oprócz pomiaru tętna mierzą saturacje krwi, termometr, pomiar ciśnienia, EKG i dużą ilość trybów sportowych. Niektóre modele mają nawet możliwość pomiaru wysokości, barometr i kompas. Pamiętaj, że smartwatch ma być dopasowany do Twoich potrzeb i ułatwiać Ci treningi oraz pracę. Dobierz jego parametry do swoich wymagań.