Co to jest pomiar saturacji?
Pulsoksymetr wykonuje pomiar saturacji krwi. Mierzy on poziom nasycenia krwi tleniem. Pomiar wykonywany jest poprzez dwie wiązki światła - czerwonego i podczerwonego. Wiązki światła są pochłanianie przez hemoglobinę w krwi, a wynik, jaki otrzymujemy poprzez pomiar to stopień ich absorpcji. Informuje to nas o tym, ile jest tlenu transportowanego przez cząsteczki, czyli jakie jest natlenienie krwi tlenem.
Jakie są rodzaje pulsoksymetrów?
Pulsoksymetr może występować w formie oddzielnego urządzenia medycznego lub jako jedna z funkcji, którą oferuje smartwatch.
Pulsoksymetr medyczny to niewielkie urządzenie, które zakłada się na palec w celu wykonania pomiaru. Urządzenie mierzy saturację, czyli wysycenie krwi tlenem - SpO2. Dostępny jest on w gabinetach medycznych, ale można go również kupić do samodzielnego korzystania.
Niestety, nie jest on tak uniwersalny, jak smartwatch, który jest cały czas na naszym nadgarstku, a badanie saturacji możemy wykonać w dowolnym dla nas momencie. Z tego powodu większość osób do monitorowania stanu zdrowa wybiera smartwatch, który ma wbudowany odpowiednie czujniki, które wykonują pomiar.
Inteligentne zegarki z pulsoksymetrem podają wynik błyskawicznie po wykonaniu pomiaru. Medyczny pulsoksymetr również przedstawia wyniki od razu, niestety nie jest on dla nas tak dostępny i musielibyśmy go wszędzie zabierać ze sobą, a smartwatch towarzyszy nam przez cały dzień.
Czy smartwatch mierzy dobrze saturację?
Pomiar na obu urządzeniach jest porównywalny, ale wyniki na urządzeniu medycznym mogą być bardziej dokładne. Oba urządzenia wykonują pomiar w sposób bezbolesny i nieinwazyjny. Badanie wykonywane jest poprzez skórę, a urządzenie korzysta jedynie z wysyłania wiązek światła.
Jeśli pojawiają się niepokojące nas wyniki i zauważamy u siebie objawy obniżonej saturacji należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Pomimo tego, że smartwatch może nie być aż tak dokładny jak urządzenie medyczne, nie każdy ma możliwość kupienia takiego sprzętu. Dodatkowo, nie jest dostępny tak często, jak smartwatch. Co więcej, poza funkcją sprawdzania natlenienie krwi smartwatch oferuje również inne parametry zdrowotne do monitorowania stanu zdrowia. Z tego powodu staje się on bardziej dostępny i uniwersalny.
Jaki wynik saturacji krwi jest prawidłowy?
Wynik natlenienia krwi powinien wynosić u osoby zdrowej w przedziale 95-98%, a u osób starszych 94-98%. Jeśli wynik pokazuje nam wartość poniżej 94% warto ponowić badanie, by potwierdzić, że zostało ono wykonane prawidło. Jeśli nadal mamy zbyt niska saturację może to świadczyć o nieodpowiednim nasyceniu krwi tlenem. Jeśli pojawiają się podejrzenia niewydolności oddechowej powinniśmy swoje wyniki jak najszybciej skonsultować z lekarzem i potwierdzić na profesjonalnym urządzeniu medycznym.
Pulsometr i pulsoksymetr - czym się różnią?
Często w ofertach smartwatch pojawiają się takie funkcje jak pulsometr i pulsoksymetr. Pomimo podobnej nazwy, są to dwa różne parametry i nie należy ich mylić. Pulsometr służy do pomiaru tętna, a pulsoksymetr do pomiaru nasycenia krwi tętniczej tlenem. Warto zwrócić na nie uwagę przy wyborze smartwatcha, by ich nie pomylić.
Czy smartwatch ma pulsoksymetr?
Rynek smartwatchy oferuje bardzo dużo funkcji do wyboru, a przedziały cenowe zaczynają się od kilkuset złotych, a kończą nawet na kilku tysiącach. Wybierając swój idealny smartwatch pośród tak szerokiego wachlarza ofert należy być bardzo dokładnym podczas wyboru. Warto sprawdzać wszystkie parametry i funkcje jakie są dostępne w samym smartwatchu oraz w aplikacji z którą współpracuje. Nie każdy inteligentny zegarek służy do monitorowania stanu zdrowia. Urządzenie mierzy saturację, gdy posiada pulsoksymetr wbudowany w zegarek smartwatch. Jeśli zależy Ci na tym pomiarze dokładnie sprawdź, czy zegarek, który wybierasz posiada ten parametr.
Smartwatch z pulsoksymetrem ranking
By ułatwić Ci szukanie, poniżej przedstawimy listę smartwatchy Watchmark, które mają wbudowany pulsoksymetr, dzięki którym będziesz mógł monitorować swoją saturację: